למה גורם עישון

כיצד העישון משפיע על בריאותו של המבוגר? ראיון עם דר’ חיים בראל בעקבות החוק החדש נגד עישון במקומות ציבוריים פנינו לדר’ חיים בראל, מומחה בגריאטריה והמנהל הרפואי של בית בלב, הרשת לגיל המבוגר, מקבוצת מכבי שירותי בריאות, לבדוק מהם התופעות שמאפיינות מעשנים בגילאי 65 ומעלה?

להלן מספר שאלות אותן הפנינו לדר’ חיים בראל

איכות חיים נמדדת גם ברמת ההנאה. כיצד נשכנע אדם מבוגר להפסיק לעשן כשהוא טוען כי מדובר בהרגל המסב לו הנאה?

«שמירה על הבריאות» חיונית בגיל המבוגר כמו גם בגילאים הצעירים. אני מסכים שהנאה היא חלק מאיכות החיים אלא שהעישון היא «הנאה» בעלת מקסם שווא חולף המותיר את אותותיו ההרסניים בחלוף השנים. הפסקת העישון מטיבה עם התפקוד הפיזי של הגוף והתחושה הכללית. מבוגרים שהפסיקו לעשן מספרים שהם נושמים טוב יותר, ההנאה מטעם האוכל וריחות הטבע חזרו אליהם, העלייה במדרגות הפכה למשימה קלה, ולא פחות חשוב, הכיס שלהם התמלא בעקבות חסכון משמעותי בכסף. הדרך להנאה היא לבחור בחיים בריאים ולצורך כך יש להפסיק לעשן לפני היווצרותם של נזקים בלתי הפיכים. מבוגרים שאינם מעשנים בסיכון קטן יותר לחלות במחלות קשות ואיכות חייהם, בריאותם ותפקודם טובה יותר ממבוגרים מעשנים.

כיצד העישון משפיע על בריאותו של המבוגר?

העישון גורם לפגיעה בריאותית מצטברת שמחמירה עם השנים. כאשר מבוגר מעשן, הוא חושף את עצמו לסיכון לחלות במגוון מחלות כרוניות: פגיעות במערכת הלב וכלי הדם השונים, אירועים מוחיים ומחלות הסרטן. בנוסף, מעשנים מבוגרים רבים סובלים מקוצר נשימה על רקע התפתחות מחלת ריאות חסימתית כרונית המגבילה אותם מאד בפעילויות היומיומית עד כדי כך שפעולות פשוטות כמו צחצוח שיניים, ישיבה במיטה והליכה קצרה של מספר צעדים הופכות למשימות קשות במיוחד. לאחרונה, התפרסם מחקר שנערך בהולנד, שמצא כי עישון מעלה את הסיכון לחלות במחלת האלצהיימר דמנציה. מחלה זו פוגעת בכל הכישורים הקוגניטיביים של האדם- תובנה, זיכרון, כושר שיפוט, התמצאות בזמן ובמקום, פגיעה בתקשורת עם הסביבה ובכישורים חברתיים.

מה ההבדל בין נזקי העישון בגילאי 50 שנה לעומת גילאי 80 ומעלה?

ככל שמתקדמים עם הגיל נזקי העישון מתגברים ומנגנוני הפיצוי של הגוף מתמעטים. אם בגיל 50 שנה קיים סיכוי גבוה יותר שהגוף יפצה את עצמו על נזקי העישון, הרי שבגילאי 80 ומעלה הגוף נחלש ומנגנוני הפיצוי הטבעיים של הגוף יורדים והסיכוי להחלמה יורד אף הוא.

מהי הדרך המומלצת להפסיק עישון בגיל המבוגר?

ניתן להפסיק לעשן באופן מוחלט או בתהליך הדרגתי. כל אחת מהחלופות מהווה הישג שכן מצמצמת את נזקי העישון בתמורה לחיים טובים יותר. עישון הוא הרגל ממכר, מבחינה פיזית וגם מבחינה התנהגותית ולכן יש קושי בהפסקתו. הסיבה לכך נובעת בין היתר מהרגלים הכרוכים בטקסים, החל ברכישה ופתיחה של קופסת הסיגריות, טקס הדלקת הסיגריה, ההתעסקות של הידיים והפה וכלא באתנחתא שמסיבה הסיגריה במועדי עישון קבועים: לאחר ארוחה, במצבי חרדה ומתח וכד’. הדרך המהירה להפסיק לעשן מתחילה בהחלטה מתוכננת מראש שבה נקבע המועד בו מפסיקים לעשן באופן מוחלט. לעומת זאת, הדרך האיטית יותר היא הפסקת העישון באופן הדרגתי בעזרת תרגול בצמצום כמות הסיגריות שמעשנים ליום.

שאלות נפוצות

רמת הכולסטרול שלי מאוזנת האם אני יכול/ה להמשיך לעשן?

נזקי העישון חמורים יותר מרמות גבוהות של כולסטרול. מבחנים סטטיסטיים מעידים על השפעה שלילית של עישון למגוון מערכות הגוף, ביניהן, מערכות הלב וכלי דם, מערכת הנשימה ,התפתחות סרטן לסוגיו ועוד.

לאחרונה הנכד שלי החל לעשן. האם העובדה שאני בן 80 ומעשן, מפחיתה את הסיכון של הנכד להינזק מעישון?

לא . אין ספק שעישון מזיק לבריאות, מדובר על סטטיסטיקות מובהקות. לא ניתן להסיק מסקנה ממקרה אחד ולכן, מצב בריאותך אינו מעיד על מצב בריאותו של הנכד.

הילדים והחברים מעשנים על ידי, האם יש בכך סיכון לבריאותי?

בודאי . בעבר ההשפעה של סביבה מעשנת נקרא: «עישון פאסיבי» היום נקרא: «עישון כפוי» והשם העתידי הוא: » עישון מאונס». מחקרים רבים הוכיחו מעל לכל ספק שעישון כפוי מזיק לבריאות.