עישון — מי ימות מי יחיה?

חוקרים גילו גילו מדוע מעשנים מסויימים ברי מזל יותר מאחרים  אדם מעשן עם פגם מסויים בגן עלול לסבול מהתקף לב 12 שנה לפני אדם מעשן שלא נושא אותו

▪ ▪ ▪ לפני שאתם מדליקים את הסיגריה הבאה כדאי שתדעו! אם אתם מהאנשים הנושאים מום גנטי שכיח, סביר להניח שתסבלו מהתקף לב בשלב מוקדם.

אין מי שלא מכיר את הסיפורים על דוד זקן שעישן שלוש חפיסות סיגריות ליום מאז שהיה בן 14, וכיום בגיל 88 הוא חי חיים בריאים ומאושרים. כעת, חוקרים מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת רוצ’סטר גילו מדוע מעשנים מסויימים ברי מזל יותר מאחרים: הם נושאים פגם של הגן CETP הנמצא אצל 50%-70% מהאוכלוסיה.

גן ה-CETP שולט בכולסטרול «הטוב» — ליפופרוטאין בצפיפות גבוהה — המסנן את הכולסטרול «הרע» — ליפופרוטאין בצפיפות נמוכה — אל מחוץ לדם. CETP פגום מתבטא בפחות כולסטרול «טוב», שעישון מוריד עוד יותר.

אדם מעשן עם הפגם עלול לסבול מהתקף לב 12 שנה לפני אדם מעשן שלא נושא אותו, כשהגיל הממוצע להתקפי לב הוא 52. לאדם מעשן שאינו נושא את הסטייה של ה-CETP, הסיכון להתקף לב הוא זהה לזה של אדם שאינו מעשן.

למרות זאת, כדאי שלא לאבד תקווה. הפסקת עישון יכולה להוסיף שנים לחיים, וחוקרים אומרים כי לאחר שנה של הימנעות מעישון אדם שעישן יותר מחפיסה ליום יכול להוסיף ארבע שנים לחייו.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *